Sıfır Atık Gıda Nedir ve Bunu Nasıl Yaparsınız?

Birçok insan için yemek pişirmek, yemek yemek ve sevdiklerinizle yemek paylaşmak hayatın en büyük zevklerinden bazılarıdır.

Yine de, gezegenin sağlığıyla ilgilenen bizler için yemek pişirmek ve yemek yemek sorunsuz değildir. Gıda üretimi ve hazırlanmasından kaynaklanan atık miktarı, gıda sistemimizin sürdürülebilirliğinin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biridir.

Aynı zamanda, gıda israfına yönelik yaratıcı çözümler de artıyor. Gıda artıklarını kompostlaştırma ve tek kullanımlık plastikleri ortadan kaldırma çabaları sayesinde restoranlar, şefler ve sürdürülebilirlik kuruluşları, gıda israfını azaltmanın yeni yollarını deniyor.

Sıfır atık pişirme, evinizde de yapabileceğiniz bir eylemdir. Biraz planlama ve uygulama ile yemeklerinizdeki israfı azaltabilir ve daha sürdürülebilir bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Bu makale, sıfır atık pişirmenin ne olduğunu ve nasıl başlayacağını açıklamaktadır.

Sıfır atık nedir?

Sıfır atık pişirme kavramı, göründüğü kadar gerçektir – bu, yemek pişirirken ve yemek yerken mümkün olduğunca az yiyecek ve ambalaj atığı bırakmaya çalışmak anlamına gelir.

Sıfır atık yaşam tarzı, mutfağı da aşabilir. Bazı insanlar benzer israfı azaltan konseptleri giyim, güzellik ve sağlıklı yaşam ürünleri ve daha fazlasına uygular.

Sıfır atıkla yemek pişirmeyi düşünmenin bir yolu, eski “azalt, yeniden kullan, geri dönüştür” özdeyişi açısındandır. Aşağıdakileri içerir:

  • Azaltmak: Gereksiz içerik maddelerinden daha azını kullanın veya hiç kullanmayın. Fazla artıkları önlemek için daha küçük porsiyonlar pişirin.
  • yeniden kullanın. Yiyecek artıklarını atmak yerine yeniden değerlendirin. Yiyecekleri toplu olarak satın almak için yeniden kullanılabilir kaplar kullanın.
  • geri dönüşüm Yemek artıklarını kompostlayın. Çiftlik ürünlerinin israf edilmemesini sağlayan gıda kurtarma kuruluşlarından yiyecek satın alın.

Bunlar, sıfır atıklı bir mutfakta atabileceğiniz adımlardan sadece birkaçı.

Gerçekten mümkün mü?

Yemeklerinizden her türlü atığı ortadan kaldırmak her zaman mümkün olmayabilir. Mevcut gıda tedarikimizin yapısı ve işlenmiş gıdaların bolluğu bu görevi inanılmaz derecede zorlaştırıyor.

Sıfır atık karşıtları, bu yaşam tarzının gerçekçi olmadığını bile iddia ediyor.

https://www.healthline.com/nutrition/zero-waste-cooking-eating#health-effects

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top